1
Головна Статті Нові податки для підприємців або читай кодекс поміж рядків
Нові податки для підприємців або читай кодекс поміж рядків

Интересная статья? Поделитесь ею с другими:

7 травня 2011 набули чинності перелік законів України, які спрощують процедуру реєстрації юридичних та фізичних осіб — підприємців (серед них і Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скасування свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи та фізичної особи — підприємця» від 07.04.2011 № 3205-VI).

Тобто з 7 травня 2011 скасували свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи та фізичної особи — підприємця, як таке, (дале за текстом — свідоцтво про реєстрацію).

Для тих, хто уважно вивчав Податковий кодекс України (далі по тексту — НКП) не було секретом, що отримуючи гроші від суб'єкта господарювання (а це юридична особа або фізична особа — підприємець), ПП-шник повинен був такій особі надати копію свідоцтва про реєстрацію. Інакше такий дохід повинні були оподаткувати податком на доходи фізичних осіб.

Із «спрощенням» реєстрації запровадився несподіваний для багатьох і такий потрібний державі, так званий, податок. З 7 травня 2011 кожен підприємець, отримуючи гроші від юридичної або фізичної особи — підприємця, повинен надати витяг або витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців про державну реєстрацію його як суб'єкта підприємницької діяльності.

«Ст. 177.8. Податкового кодексу України

Під час нарахування (виплати) фізичній особі — підприємцю доходу від операцій, здійснюваних в межах обраних ним видів діяльності, суб'єкт господарювання, який нараховує (виплачує) такий дохід, не утримує податок на доходи у джерела виплати, якщо фізичною особою — підприємцем, який отримує такий дохід, надано виписку або витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців про державну реєстрацію його як суб'єкта підприємницької діяльності».

Слід звернути увагу на те, що до внесення змін в ПКУ у зв'язку зі скасуванням свідоцтва про реєстрацію фізособа — підприємець міг надати лише копію свого свідоцтва (вартістю до 1 грн.), тепер він повинен для кожного контрагента отримувати оригінал виписки або витяги з держреєстру (вартістю 17 або 54,4 грн. відповідно).

Розглянемо, чим відрізняється виписка від витягу з Єдиного державного реєстру

Скачати запит на виписку з єдиного державного реєстру

 

Виписка з Єдиного державного реєстру:

Нормативно-правовий акт
коштує 17 грн.
отримати її можна за місцем реєстрації або місцем проживання запитувача;
звернутися за випискою може юридична або фізична особа — підприємець (або уповноважений представник) тільки про себе;
термін дії виписки складає 30 днів.

  • Закон України вiд 15.05.2003 № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» 15.05.2003 № 755-IV.
  • Наказ Держкомпідприємництва вiд 20.10.2005 № 99 «Про розмір та порядок внесення плати, що справляється за одержання витягу та довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців».

Скачати запит на витяг з єдиного державного реєстру

Витяг з Єдиного державного реєстру

Нормативно-правовий акт
  • коштує 51 грн.* (за отримання витягу з Держреєстру) + 3,4 грн.* (за кожен аркуш інформації на бланку встановленого зразка), в т. ч. 10%** від вартості всіх послуг на спец.рахунки відповідного державного реєстратора;
  • отримати її можна незалежно від місця реєстрації або проживання запитувача;
  • запитувати витяг можна про будь-яку юридичну або фізичну особу — підприємця;
  • термін дії витягу законодавством не встановлено, тобто вона дійсна доки до відомостей Єдиного державного реєстру не внесено відповідних змін 

  • Закон України вiд 15.05.2003 № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» 15.05.2003 № 755-IV.
  • Наказ Держкомпідприємництва вiд 20.10.2005 № 99 «Про розмір та порядок внесення плати, що справляється за одержання витягу та довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців».
  • Лист Держкомпідприємництва від 12.04.2010 р. № 4552 «Про надання роз'яснення»

Отже, з 7 травня 2011 фізична особа — підприємець, наприклад, програміст, отримуючи оплату за свої послуги з інформатизації, повинен:

  • для кожного клієнта отримати оригінал виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців;
  • за кожен примірник витягу або витягу з Єдиного державного реєстру заплатити 17 або 54,4 грн. відповідно;
  • пам'ятати, що виписка коштує дешевше витягу, але термін дії виписки складає всього 30 днів;
  • не завжди виписку можна отримати у будь-якого реєстратора — йому потрібно довести, що підприємець живе або зареєстрований саме в районі реєстратора;
  • для отримання виписки юристом потрібно виписати довіреність, для отримання витягу уповноваженим юристом, виписувати нічого не потрібно.

17 травня 2011 Державною податковою службою України було видано лист № 13663/7/29–1017, згідно з яким нововведення, пов'язані з виписками з Держреєстру, відносяться тільки до зареєстрованих після 07.05.2011 або які після 07.05.2011 вносили зміни у відомості про себе в Єдиний государсвенний реєст.

Але ми всі пам'ятаємо, що згідно зі ст. 52.2 ПКУ «Податкова консультація МАЄ індівідуальній характер І Може вікорістовуватіся віключно платником податків, якому надано таку консультацію», тобто лист ДПАУ не може вважатися роз'яснювальним документом і обов'язковим до застосування. Крім того, в тексті ПКУ жодних посилань щодо поділу дій підприємців з виписками або витягами на період до 7 травня 2011 року і після нього немає.

При податковій перевірці інспектор обов'язково буде звертати увагу на наявність оригіналів виписок або витягів, тому що:

  • Відсутність виписки чи витягу від приватного підприємця буде чудовою нагодою для нарахування 15% прибуткового податку від всієї суми платежу на такого підприємця;
  • з III кварталу 2011 року можна буде сміливо поповнювати скарбницю держави за рахунок штрафних санкцій з тих, хто довіряє листам ДПАУ або не читає Податковий кодекс між рядків.

Оксана Донская,  http://bftd.in.ua/


*

  • Одержувач: ДП «Інформаційно-ресурсний центр»
  • Код ЄДРПОУ: 33499803
  • Р/р 26003301812 в ВАТ «Ощадний банк України» м. Київ
  • МФО 300465
  • ІПН 334998026552, номер свідоцтва ПДВ 100325124
  • Вартість послуг включає ПДВ.

** реквізити спец.рахунків необхідно уточнювати у відповідного реєстратора